cropped-cottage-g9256254a0_19201.jpg
Чувари културног наслеђа војвођанских Мађара „A vajdasági magyarság kulturális örökségének Őrei“
Сваки народ има свој језик и културу, који су темељ његовог идентитета и начин на који изражава своје вредности, традицију и историју. Језик је мост који повезује људе унутар заједнице, док култура обухвата обичаје, уметност, веровања и начин живота који се преносе са генерације на генерацију. Ови елементи не само да обликују свакодневни живот, већ и омогућавају народу да сачува своје наслеђе и доприноси глобалној разноликости.

Мађарска заједница у Војводини има дугу историју која сеже још у време Хабсбуршке Монархије, када је територија данашње Војводине била део Аустро-Угарске. У то време, Мађари су чинили значајан део становништва, посебно у већим градовима и руралним подручјима попут Сенте, Суботице и Бачке.

Након Првог светског рата, Мађари остали присутни у Војводини, а касније је и мађарски језик био признат у администрацији и образовном систему. Мађарски језик има значајну улогу у Војводини и један је од службених језика у АП Војводини. Употреба мађарског језика у Војводини има дубоке историјске корене, а данас се користи у различитим сегментима друштва, укључујући образовање, медије, администрацију и свакодневну комуникацију.

Према подацима Покрајинског секретаријата за образовање, на територији АП Војводине, мађарски језик и писмо су у службеној употреби у 31 градова и општина. У савременом друштву Војводине, мађарски језик је врло присутан. Према последњем попису становништва, Мађари чине значајан проценат становништва, посебно у општинама у Војводини, као што су Суботица, Сента, Кањижа, Бачка Топола и Нови Бечеј.

Мађарски језик спада у једне од језика које је најтеже савладати због тога што овај језик има огроман фонд речи, синонима и комплексну граматику. Једна именица у мађарском језику може да има преко 200 облика и свака од њих се преводи другачије. Мађарски је специфичан и по великом броју падежа, чак 24 падежа. Пише се латиницом, уз додате знакове. У језику Мађара има доста преузетих речи из језика попут српског, хрватског, турског, немачког. Такође, мађарски има сличности са хантијским и мансијским, финским, естонским и другим уралским језицима. Омогућавањем употребе мађарског језика, војвођанским Мађарима пружа се могућност да очувају свој национални идентитет.

„A vajdasági magyarság kulturális örökségének Őrei“

Minden nemzetnek megvan a maga nyelve és kultúrája, amely identitásának, értékeinek, hagyományainak és történelmének kifejezési módjának az alapja. A nyelv a híd, amely összeköti az embereket egy közösségen belül, míg a kultúra magában foglalja a nemzedékről nemzedékre öröklő szokásokat, művészetet, hiedelmeket és életmódot. Ezek az elemek nemcsak a mindennapi életet alakítják, hanem lehetővé teszik az emberek számára, hogy megőrizzék örökségüket, és hozzájáruljanak a globális sokszínűséghez.

A vajdasági magyarság nagy múltra tekint vissza, egészen a Habsburg Monarchia idejéig, amikor a mai Vajdaság területe Ausztria-Magyarország része volt. Akkoriban a magyarok a lakosság jelentős részét tették ki, különösen a nagyobb városokban és vidékeken, mint Zentán, Szabadkán és Bácskán. Az első világháború után a magyarság megmaradt Vajdaságban, később a magyar nyelvet elismerték a közigazgatásban és az oktatási rendszerben.

A magyar nyelv jelentős szerepet játszik Vajdaságban, és az egyik hivatalos nyelv az AP Vajdaságban. A vajdasági magyar nyelvhasználat mély történelmi gyökerekkel rendelkezik, és ma már a társadalom különböző szegmenseiben, így az oktatásban, a médiában, a közigazgatásban és a mindennapi kommunikációban is használják. A Tartományi Oktatási Titkárság adatai szerint Vajdaság AP területén 31 városban és községben van hivatalos használatban a magyar nyelv és írás. Vajdaság kortárs társadalmában a magyar nyelv nagyon jelen van. A legutóbbi népszámlálás szerint a magyarok a lakosság jelentős százalékát teszik ki, különösen a vajdasági településeken, így Szabadka, Zenta, Kanjiža, Bácska Topola és Újóbecse településeken.

A magyar nyelv az egyik legnehezebben elsajátítható nyelv közé tartozik, mert hatalmas szókészlettel, szinonimákkal és összetett nyelvtannal rendelkezik. A magyar nyelvben egy főnévnek több mint 200 alakja lehet, és mindegyiket másképp fordítják. A magyar nyelv is nagyszámú esetre jellemző, akár 24 esetre is. Latinul van írva, további karakterekkel. A magyar nyelvben sok kölcsönzött szó található olyan nyelvekből, mint a szerb, horvát, török, német. A magyar nyelvnek hasonlóságai vannak a hanti és mansi, a finn, az észt és más uráli nyelvekkel. A magyar nyelvhasználat lehetővé tételével a vajdasági magyarok lehetőséget kapnak nemzeti identitásuk megőrzésére.

 

sr_RS
sr_RS