У амфитеатру Правног факултета за привреду и правосуђе у Новом Саду, у четвртак је одржано 13. такмичење у беседништву под називом "Говори да те видим ко си" (Сократ).
Одлуком петочланог жирија, Суботичанка која студира на овом факултету, Николина Граховац освојила је награду за најбоље изведену беседу, док је за најбољег беседника проглашен ђак новосадске гимназије "Јован Јовановић Змај", Давид Бугарски. Николина Граховац, студенткиња друге године Првавног факултета за привреду и правосуђе у Суботици, освојила је попуст од 30 одсто на школарину за наредну школску годину и путовање за двоје у Беч, док је матурант гимназије "Јован Јовановић Змај" у Новом Саду, Давид Бугарски награђен попустом од 50 одсто за прву годину Правног факултета за привреду и правосуђе и таблет рачунаром. На такмичењу је учествовало 11 студената овог факултета који су се такмичили са ауторским беседама на задату тему - Путовање од хиљаду миља почиње једним кораком" (кинеска пословица).
- У времену у којем живимо, у којем су, на жалост, људи престали да комуницирају, осим порукама, емотиконима, разним стварима којима изражавају срећу, тугу, радост, догађаји овог типа су неопходност, јер говорити уживо, радити на себи, бити образован, данас није нарочито популарно. А за нас правнике, реч је све. Од када је породица Царић основала факултет пре 23 године, ми се трудимо да изведемо све боље и боље генерације студената управо у смислу бољих, речитијих, јаснијих правника, који се боље изражавају и да оно што им је најјаче оружје - реч, употребе на прави начин. Зато сам поносан што сам део тима који упорно и предано ради на повећању квалитета студија, односно студијских програма. Своје именовање за декана доживљавам на неки начин као круну своје каријере, али опуштања нема и сигуран сам да ћемо доћи и до петнаестог и двадесетог такмичења у беседништву - истакао је проф. др Милан Почуча, декан Правног факултета за привреду и правосуђе
- Такмичари су препознали колико је значај беседништва за једног правника и пријавили се за такмичење на ком није толико важно победити, већ учествовати. Не знам какви ће бити правници, али знам да су одлични беседници - надовезао се проф. др Ненад Стефановић, из организационог одбора. Члан жирија била је и проф. др Мирјана Дукић Мијатовић, државна секретарка у Министарству просвете. - Kао представник Министарства просвете могу изузетно афирмативно да се осврнем на сам догађај и на учеснике, матуранте и студенте. И за једне и за друге је од немерљиве важности неговање ораторства. Без систематизованог знања нема добре беседе, јер једино тако можемо уверити саговорника у наше правне, научне, религијске и сваке друге ставове. Зато беседништво мора да се негује, као и традиција, читање. Генерације новог миленијума су врло веште у дигиталној технологији која нам је врло битна и којој посвећујемо пажњу. Много смо уложили и у дигитализацију образовање. Али наш идентитет, нашу књижевност, дух нашег народа и беседништва треба неговати посебно код младих људи који желе да се баве правном струком, јер овде се школују будуће судије, адвокати, тужиоци којима је говор и реч алат у њиховом будућем занимању и примени закона - навела је Дукић Мијатовић.
Извор: subotica.com