cropped-cottage-g9256254a0_19201.jpg
Палићани почели да разврставају отпад, у току подела плавих канти у овом насељу
Подела плавих канти у насељу Палић увелико је у току, а грађани из неколико улица већ су почели са разврставањем отпада. Kако наводе из ЈKП "Чистоћа и зеленило" 13. априла ће бити реализовано прво одвожење рециклабилног отпада из овог насеља, а предвиђено је да се канте празне сваке друге недеље. Подела на Палићу биће окончана до 4. априла након чега се акција наставља у некој другој месној заједници о чему ће грађани бити благовремено обавештени.

Палићани почели да разврставају отпад, у току подела плавих канти у овом насељу Плава канта од јуче се налази у дворишту Јована Вирага који је одмах почео у њу да одлаже папир и пластику.

- Поздрављам одлуку да се и у нашем граду започне са селекцијом отпада. Добио сам нову канту и неће ми бити тешко да се прилагодим овим променама. Напротив, радујем се томе - објашњава ухићено времешни Јован - Радо ћу да разврставам отпад. Неће ми бити тешко да оперем, осушим и прописно одложим амбалаже у плаву канту - надовезује се Милка Михаиловски.

У плаве канте, запремине 120 литара, грађани треба да одлажу рециклабилни отпад по упутству које сви добијају од радника "Чистоће".

- Ова канта служи за одлагање претежно амбалажног отпада, односно у њу се ставља чист картон и папир, разне врсте пластике, лименке и конзерве (опране и очишћене од остатака хране), као и текстил и одећа - објашњава Никола Јовичић из ЈKП "Чистоћа и зеленило"

- Kанте се деле бесплатно, радним данима од 9 до 14х и надамо се да ће грађани бити ревносни и да ће поштовати упутства. Зелена канта, коју грађани у већини месних заједница већ поседују, служи за одлагање такозваног влажног отпада. - Ту првенствено треба одлагати остатке од припреме хране, пелене, прљави папир, опушке од цигарета, пуне вреће усисивача, охлађени пепео и зелени отпад - прича Јовичић - У некој наредној фази у плану је и разврставање тог зеленог отпада, јер он има одређену енергетску вредност.

Тренутно се ка Регионалној депонији усмерава 50 одсто комуналног отпада из Суботице, а тај проценат ће се повећавати. - Добили смо 20 нових радника, односно 5 возача и 15 износача, тако да је у плану да већи проценат отпада одвозимо на Регионалну депонију - најављује саговорник и додаје да од финансијских средстава зависи када ће почети прва фаза санације и рекултивације "Александровачке баре" - Пројекат постоји и очекујемо да ће нам из Републике бити одобрена одређена средства која ће омогућити почетак радова на санацији депоније. Прва фаза подразумева подизање ободног насипа око тела депоније, чиме ће бити спречено ширење отпада са тела депоније. Уколико успемо да обезбедимо средства радови на изградњи обода би могли почети ове године.

Извор: subotica.com

sr_RS
sr_RS