cropped-cottage-g9256254a0_19201.jpg
Канте за рециклажу до краја године
Kако би рециклажа заживела, нарочито међу млађом популацијом, неопходно је да постоји адекватна инфраструктура за одвајање отпада – закључак је пројекта „Сакупљам, рециклирам, спашавам – млади за здраву животну средину“.

Добра вест је да ће већ до краја до године, дуго најављивани двокантни систем сепарације комуналног отпада заживети на територији читаве Суботице, поручују из локалне самоуправе. Први корак у заштити животне средине, по мишљењу младих, јесте могућност примарне селекције отпада. То је и њихова порука локалној самоуправи – да бисмо рециклирали, потребни су нам контејнери.

„Они не виде шарене канте, не виде шарене контејнере, а сматрају да је то јако битно да се навике код деце што млађег узраста изграде,“ наводи Мирана Дмитровић из Центра грађанских вредности, који су били партнер пројкта. Из локалне самоуправе, с друге стране, поручују да је Суботица један од првих градова који има решена важна питања из заштите животне средине попут пречишћавања отпадних вода, као и управљања комуналним отпадом. Прича око сепарације и рециклаже треба да буде заокружена до краја године, када ће сва домаћинства добити плаве канте, појашњава шеф Службе за заштиту животне средине, Жика Рех.

„Оно што Град институционално ради јесте званично увођење примарне селекције тиме што је предвиђено да читав град буде покривен системом две канте – плава канта за рециклабилни, свуи отпад и зелена за остали отпад. То је све у склопу Регионалног система и тако је предвиђено и Локалним планом управљања отпадом,“ прецизира Рех. Прва позитивна искуства у рециклажи стижу из Чоке, Малог Иђоша али и са Палића, где су већ подељене плаве канте, кажу из Регионалне депоније. Осим могућности разврставања отпада у кући, Суботичани ће имати могућност доношења смећа у рециклажно двориште које ће се налазити у склопу Регионалне депоније на Бикову. „Рециклажни центар је предвиђен да грађани доносе селектован отпад без икакве надонаде. Врсте контејнера које смо ми обезбедили имају своју намену и капацитете за складиштење самог отпада,“ истиче Бјанка Чутурило из регионалне депоније. Оно што по мишљењу невладиног сектора остаје да се види након што заживе плаве канте, јесте шта ће бити са сакупљачима секундарних сировина и да би требало да се ради на томе да не дође до могућих сукоба између грађана око рециклабилног отпада.

Инфо: vojvodjanski.com

sr_RS
sr_RS