Клиодна Нунан је у име жирија прочитала образложење награде: “Маштовита снажна представа са тачним редитељским решењима. Све компоненте представе: игра глумаца, кореографија, музика, сценографија, лутке, светло су испреплетани, надопуњују се. Усаглашени су, јединствени, потчињени редитељској замисли. Представа је чврсто јединство свих сценских компонената – хармонија синергије. Дисциплина, уметност анимације, пластика тела, концентрација и глума извођача створили су снажну сценску магију која потреса”.
“Ово дело бави се страховима многих младих људи који ступају у свет одраслих. Била би права срећа кад бисмо сви добили онолико бриге, стрпљења и подршке колико је главни лик добио од чопора. Јаке метафоре о животу, изолованости, патњи и депресији, за које је решење брига за људе, су у овој представи изврсне”, стоји у образложењу жирија које је прочитала Нунан. Тамара Кучиновић се захвалила на награди и рекла: “Ужасно је важно да младима кренемо врло гласно говорити о животу, са апсолутно свим његовим бојама – и тамним и свјетлим, и да се не бојимо тога јер ђеца су тога гладна”.
Награда за најбољу режију додељена је Луани Грамегна, за режију представе „Пепељуга“ у извођењу Позоришта Закес из Италије. За најбољу сценографију награђена је Иса Сото, за представу „Нове ципеле“ позоришта Тјан Гомбау – Нацртани човек из Шпаније.
Мариане Бертхаулт награђена је за најбољу оригиналну музику у француској представи “СЦОООООТЦХ!”. Награда за најбоље естетско и технолошко решење лутака додељена је Иси Сото за предству „Нове ципеле“ шпанског позоришта Тјан Гомбау – Нацртани човек. Пет равноправних награда за глумачко/аниматорско мајсторство додељују се: представи „Пепељуга“ Позоришта Закес из Италије – Гианлуца Габриеле, Амалиа Руоццо и Енрица Зампетти за тимски рад; Представи „Принцеза Ружа и зачарани орао“ Позоришне куће Тик Так Нто из Грчке – Аргиро Тамвакоу, Атхина Велимвасаки, Цхрис Капенис за тимски рад; представи „Прича о метли“ у извођењу Бон Пуппет позоришта из Индонезије – Риyанти Њисну Сетyорини Путри, Мохаммад Фаррас Тогу Симањунтак, Реискy Монита за тимски рад; Тиан Гомбау за улогу у представи „Нове ципеле“ позоришта Тјан Гомбау – Нацртани човек из Шпаније; Сзилáрду Зáдори за улогу у представи „Сан виле Мол“ Луткарског позоришта Харлекин из Мађарске.
Грамегне у извођењу Позоришта Закес из Италије, “због врхунске сценографије која нам помаже да доживимо представу”. У петак је, на Сцени „Јадран” Народног позоришта, одиграна последња представа у такмичарском програму фестивала, “Девојчица са шибицама” у копродукцији Позоришта младих Нови Сад, Фестивала екоколошког позоришта за децу и младе и Удружења “Слобода нема цену”. Представа је заснована на бајки о девојчици која у ноћи уочи Нове године лута улицама покушавајући да прода шибице, али јој то не успева. Овај ауторски пројекат говори о судбини заборављене и невољене деце са улице која су жртве трафикинга, а од којих се друштво удаљава паралелно са колективним губитком осећаја емпатије.
Редитељка Соња Петровић је о представи рекла: “Сматрам да са децом треба разговарати отворено о свему, па и о оваквим проблемима, јер та деца која живе и раде на улици се суочавају са много суровијим стварима од онога што ће публика видети у представи. У том смислу, мислим да је у реду поднети терет овакве теме зарад неког бољег света, можда и повећања емпатије код деце у одрастању”.
У главном програму одиграно је 14 представа за децу из целог света, по избору селектора фестивала, професора др Зорана Ђерића. Награде за животно дело „Мали принц”, за изузетан допринос развоју културе и сценске уметности за децу, уручене су на отварању фестивала глумици Маријани Петровић и Виктору Шрајману – руском и израелском позоришном редитељу, глумцу, педагогу, критичару, и једном од водећих стручњака у области позоришта лутака. Међународни форум за истраживање позоришне уметности за децу и младе у Суботици од 19. до 22. септембра окупио је теоретичаре и позоришне истраживаче из 11 земаља. Богат пратећи програм фестивала чинили су и бројне изложбе, радионице, промоције књига, филмови и представе ван такмичарског програма.
Реализацију Међународног фестивала позоришта за децу Суботица подржали су Министарство културе и информисања Републике Србије, Покрајински секретаријат за културу АП Војводине и Град Суботица.
Фото: Дамир Вујковић