cropped-cottage-g9256254a0_19201.jpg
Уметничка и књижевна дела Бачке Тополе

Једна од најстаријих уметничких колонија- Уметничка колонија у Бачкој Тополи

Становници Бачке Топлоле посебно су поносни на Уметничку колонију која је основана 1953. године која је тада била друга ликовна колонија организована на територији старе Југославије. Колонија је основана на иницијативу уметника, великог ентузијасте, сликара и ликовног критичара Јожефа Ача и његовог пријатеља Имреа Девића.

Уметничка колонија у Бачкој Тополи сматра се једном од најстаријих и најзначајнијих уметничких колонија на овим просторима. Деценијама уназад била је место значајних дешавања и расадник нових идеја, а током манифестације смењивала су се многобројна истакнута уметничка имена, сликари и вајари из Београда и Новог Сада, као и из Мађарске.

Уметничка колонија у Бачкој Тополи раније је одржавана једном годишње, лети, да би се касније број манифестација повећао на две годишње, зими и лети.

Учесници колоније одавно имају и свој „кутак“,  а то је објекат који се налази на обали Бачкотополског језера, на само пет километара од центра града. Та зграда реконструисана је 2014. године у оквиру реализације ИПА програма прекограничне сарадње. Поменути објекат располаже са осам двокреветних соба са купатилом, чајном кухињом, и једном мултифункционалном салом која се може користити као сала за предавања, изложбе, или као трпезарија. Од 2018. год. објекат се користи и у туристичке сврхе.

„Синтеза Доба“ ове године на колонији у Бачкој Тополи

Почетком августа ове године у Бачкој Тополи одржана је традиционална уметничка колонија под називом “Синтеза Доба”, на којој је учествовало 16 познатих и признатих војвођанских мађарских уметника, представника млађих и старијих генерација, а поред домаћих сликара, вајара и графичара, у раду колоније учествовао је и по један гост из Мађарске и Трансилваније.

Назив овогодишње колоније односио се на стваралаштво Уметничке колоније Бачка Топола, која је 1970. покренула подухват познат као “Мала синтеза”, захваљујући ком су бројне зграде у овом граду биле обогаћене муралима, керамичким зидним композицијама и скулптурама на отвореном, повезујући уметност са окружењем.

Уметници су ове године имали прилику да обиђу град, посматрају мурале, рељефе и композиције на зидовима јавних институција... Такође, имали су и прилику да бораве на Бачкотополском језеру и у Парку природе „Бачкотополске долине“.

-Након тога, инспирисани културним и историјским вредностима, бројни уметници могли су да стварају властите интерпретације виђеног на један савремен начин – у виду римејка, омажа и других уметничких референци у облику цртежа, слике, фотографије, скулптуре и других тродимензионалних медијума- истакао је тада Адриан Клајо, који је прошле године преузео руковођење колонијом од сликара Иштвана Жакија.

Како је Клајо објаснио, циљ пројекта “Синтеза Доба” био је неговање, унапређење и популарисање уметничког стваралаштва војвођанских мађарских уметника кроз обраду и транспоновање традиције у садашње време, те упознавање учесника и становништва града са културним вредностима Бачке Тополе.

Пројекат „Породица Краи и култура Бачке Тополе“ суфинансира Министарство културе и информисања Републике Србије. Ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је делио средства.  

sr_RS
sr_RS