cropped-cottage-g9256254a0_19201.jpg
Сомбор, Инђија, Врбас, Бачка Топола и Суботица добиле метео станице
Прве метео станице које су постављене у Војводини и деловима Босне и Херцеговине, креирале су 620.500 препорука за ефикасније радове на њиви и мере превенције од појаве 117 болести и штеточина, наводи НАЛЕД. Информације које ова иновација доноси кључне су за увећање приноса и зато је потребно убрзати процес дигитализације и са традиционалне прећи на савремену и иновативну пољопривредну производњу, речено је на завршном састанку пројекта „Дигитализација општинског управљања земљиштем“.

Док су метео станице у свету увелико део свакодневног живота фармера, код нас су још увек новина, због чега су НАЛЕД и компанија Телегроуп, уз подршку Немачке развојне сарадње коју спроводи ГИЗ, покренули трогодишње пилотирање система у земљама Западног Балкана. Постављено је 73 ових уређаја, који су увезани АгроЛифе апликацијом, са циљем да се прикупи већи број информација о употреби државног земљишта, како би се спречила даља деградација обрадивих површина које се дају у закуп. – Сомбор, Инђија, Врбас, Бачка Топола и Суботица су прве локалне самоуправе у Србији које су добиле метео станице, а за нешто више од две године регистровано је укупно 3.500 корисника.

Више од трећине чине закупци општинског земљишта, који сада путем АгроЛифе-а бележе све своје активности и на основу тога путем метео станица добијају препоруке када је време за излазак на њиву, ђубрење, наводњавање и заштиту од штеточина, што доприноси очувању квалитета земљишта и задовољству будућих корисника, јер је историја активности доступна и до годину дана уназад – рекао је менаџер за добру управу у НАЛЕД-у Стефанос Јокић.

АгроЛифе апликација, путем које пољопривредници прате сва дашавања и организују своју производњу, доступна је свима у wеб верзији и на Гоогле Плаy-у и потпуно бесплатна за преузимање у својој основној верзији. За сваку парцелу коју обрађују, пољопривредници могу једноставно да уносе и прате податке о засадима, и имају прегледну слику о распореду пољопривредних радова. – Kроз сарадњу са великим бројем пољопривредника и одговорних лица за пољопривреду из локалних самоуправа, значајно смо унапредили наше софтверско решење. Kао и много пута до сада, испоставило се да су за развој технолошких алата најважније повратне информације које добијате од корисника, а у овом случају било их је у значајној мери, имајући у виду да је одржано више од 90 обука, тренинга и едукација. Kроз план одрживости и сугестије које смо добили од корисника и партнера, са великом дозом оптимизма улазимо у наредну фазу дигитализације у пољопривреди– казао је Стефан Ђуровић, менаџер за развој пословања у Телегроуп-у.

Пројекат је подржан од стране девело ППП програма Немачког савезног министарства за економску сарадњу и развој (БМЗ) и регионалног је карактера. Прве метео-станице постављене су у Србији, затим у још пет локалних самоуправа у Босни и Херцеговини, а процес дигитализације општинског управљања земљиштем имплементиран је и у Црној Гори. Пројекат је спроведен у све три земље у сарадњи са партнерима из Мреже за повољно пословно окружење (БФЦ мрежа), коју чине НАЛЕД, Привредна комора Републике Српске, РЕДАХ и Привредна комора Црне Горе. – ГИЗ је подржао овај пројект, јер смо желели допринети бољој контроли употребе државног пољопривредног земљишта од стране фармера закупаца. С обзиром да је то одговорност општинских органа у Србији и БиХ и надлежног министарства у Црној Гори, ставили смо фокус на њихове нове вештине повезане са дигитализацијом процеса праћења пољопривредних радова на издатим парцелама, бољу инфраструктуру у виду метео-станица и и унапређење ширег процеса издавања земљишта и начина извештавања о обради земљишта. Мислим да смо направили велики корак, заједно са свим партнерима, у циљу очувања квалитета земљишта и бољих приноса како за садашње, тако и за будуће закупце – рекла је пројектна менаџерка у ГИЗ-у Амира Омановић.

Инфо: inmedija.rs

sr_RS
sr_RS