cropped-cottage-g9256254a0_19201.jpg
Прикупљањем амбалажног пестицидног отпада штитимо животну средину

Акција прикупљања амбалажног пестицидног отпада један је од начина на који Град Сремска Митровица брине о животној средини. Ово је важан корак у заштити животне средине и на територији Града спроводи се неколико година уназад. Сваке године одазове се све више грађана и резултати су веома позитивни. Циљ ове акције јесте да амбалажа од средстава за заштиту биља не заврши у комуналном отпаду, дивљим депонијама или каналима, него да се на правилан начин депонује и уништи. Акције организује Удружења СЕЦПА, уз подршку Агенција за рурални развој Града Сремска Митровица, као и Градска управа за пољопривреду и заштиту животне средине.  

   

Акција прикупљаја амбалажног отпада организована је тако да у свим селима која се налазе на територији Града Сремска Митровица пољопривредници имају могућност да одложе амбалажни отпад, на већ добро познатим локацијама. При предаји амбалажног отпада, пољопривредни произвођачи добијају потврду да су предали амбалажни отпад, као и кесе које ће користити током наредног периода за прикупљање амбалажног отпада како би следеће године у следећој акцији могли њихов амбалажни отпад да предају. Овлашћени оператер затим долази у  Сремску Митровицу, и односи амбалажни отпад на даљи третман, како би се ова акција заокружила и имала смисао и како би се безбедно се уклонио амбалажни отпад и очувала животна средина.   Амбалажа има важну улогу у сигурној испоруци и употреби средстава за заштиту биља, при чему се смањује на најмању могућу меру ризик губитка у ланцу пласмана као и изложености корисника. Циљ акције је да се анимира што више пољопривредника са територије Сремске Митровице и читавог Срема да на безбедан начин депонују амбалажни отпад.

 

У току 2023. године, прикупљено је око седам тона амбалажног отпада и организатори кажу да се сваке године види раст и види се да се буди свест код пољопривредних произвођача који прикупљају амбалажни отпад.   “Ове године, што је веома добро, видели смо самоиницијативу код пољопривредних произвођача који су већ почели да нас зову и да се распитују кад ће ова акција бити одржана. Амбалажни отпад преузима овлашћени оператер, касније га односи у Шабац, где се отпад третира и касније, нажалост завршава за сад још увек у цементари Беочин, где се спаљује, међутим, верујемо да ће се кроз коју годину та сировина користити за рециклажу,” рекао  је Милан Милић, руководилац стручне и саветодавне службе Пољопривредне стручне службе Сремска Митровица .

Град Сремска Митровица ће и у наредном периоду наставити да организује овакве и сличне акције, јер на на тај начин брине о својим суграђанима, као и о свом животном окружењу.

 

 

sr_RS
sr_RS