„У име века постојања Новосадског сајма, међу другим манифестацијама које нас очекују, једна од првих активности јесте управо Сајам образовања. ′Путокази′ су осамнаест година уназад, својом суштином, били и остали једна велика изложба идеја и могућности. Прилика да ученици основних и средњих школа стекну ширу перспективу у погледу избора образовне животне стазе, да се упознају са идејама и препознају могућности које ће њима бити важне, некоме и судбинске када се нађу на прекретници – за шта се ваља одлучити куда и како даље”, истакао је потпредседник Покрајинске владе и покрајински секретар за образовање, прописе, управу и националне мањине – националне заједнице Жолт Сакалаш.
Током два дана Сајма образовања, средњошколци ће имати прилику да обиђу штандове и да се упознају с понудом образовно-васпитних институција и установа високог образовања. Према речима покрајинског секретара за високо образовање и научноистраживачку делатност проф. др Зорана Милошевића, Сајам образовања укорењен је у нашој традицији, која је стара преко два и по века.
„Од изузетног значаја је и наше регионално повезивање. Као што разумемо како се остварује пуноћа идентитета националних мањина, сигуран сам да сви разумемо зашто смо са нашим сународницима из Републике Српске успоставили Споразум о сарадњи. То није само политичко, национално и културно питање, то је увек питање квалитета кроз узајамну подршку у стварању амбијента квалитета високог образовања“, нагласио је секретар Милошевић, закључивши да је Сајам образовања истовремено, како је навео, сајам људске среће.
„Путоказе” је и ове године свечано отворио министар просвете Бранко Ружић. Том приликом нагласио је да је образовање у Србији инклузивно, доступно и разноврсно, и јединствено по начину на који обезбеђује остваривање права на образовање на језицима националних мањина. „Образовање у Србији се од предшколског до високошколског нивоа одвија и на осам језика наших националних мањина. Тиме се може похвалити мало која земља у свету, а ми ову могућност видимо као посебну вредност и драгоценост нашег система“, рекао је Ружић и истакао да се из године у годину повећава обухват ученика који се образују на језицима националних мањина и да проценат ученика који користи то право износи 5,7 одсто од њиховог укупног броја.
„Велико је задовољство бити део синергије између републичких, покрајинских и градских институција. Хала ′Мастер′ ће током наредна два дана бити стециште знања, јер ′Путокази′ доносе најкомплетнију понуду и пресек целог образовно-васпитног система. Ове године на сајму ће се представити око 40 образовних институција, које нуде више од 500 профила средњих и високих школа, као и факултета”, изјавио је генерални директор Новосадског сајма мр Слободан Цветковић. Новосадски сајам ове године обележава сто година постојања.
На Сајму образовања представиће се средње школе с територије Новог Сада, сви факултети Универзитета у Новом Саду, као и девет високих школа струковних студија чији је оснивач АП Војводина, уз понуду приватних факултета и високообразовних институција из Републике Српске, Босне и Херцеговине, Словеније и Хрватске. Првог дана сајамске манифестације заменица покрајинског секретара Слађана Бурсаћ учествовала је у церемонији доделе признања за најбоље образовно-васпитне установе, које је претходно одабрала Комисија за оцењивање квалитета. Свечаном отварању 18. Међународног сајма образовања присуствовaли су и министар за научно-технолошки развој, високо образовање и информационо друштво у Влади Републике Српске др Жељко Будимир и чланица Градског већа за образовање Дина Вучинић.
Данас је средњошколцима представљен пројекат Покрајинског секретаријата за образовање под називом „Безбедност на интернету – превенција и едукација”, док ће сутра бити додељене захвалнице за победничке химне које су одабране на Обуци за талентоване ђаке на Андревљу, а биће представљена и Спортска олимпијада робота.