Према њеним речима, у последњих неколико година држава је урадила пуно по питању институционализације те борбе, првенствено кроз доношење закона и бројне активности у сегменту превенције, подсетивши на Националну платформу за превенцију насиља. „Управо је превенција оно на чему највише треба да радимо, и то првенствено путем едукације, не само младих, већ и најшире популације. Поред тога, неизоставни фактор је породица, као кључно место за стицање и усвајање друштвено пожељних норми и вредности“, истакла је Гојковићева. „Борба против родно заснованог насиља и фемицида као његове најгоре последице, комплексна је и дуготрајна. Поред законодавног оквира и превенције, неопхопдно је и достизање потпуне родне равноправности“, закључила је Гојковићева. Министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог у Влади Републике Србије Томислав Жигманов изјавио је да Србија има добар нормативни и стратегијски основ за борбу против родно заснованог насиља и насиља над женама и да се у то укључује велики број надлежних институција на свим нивоима власти, и истакао да подаци из истраживања говоре да је већина фемицида у Републици Србији извршена у кући.
Према подацима организација цивилног друштва у нашој земљи у овој години, негативан тренд у вези са бројем убијених жена је настављен, и до данас имамо забележено чак 17 фемицида.
На конференцији су учествовали амбасадорка Немачке у Србији Анке Конрад, представници надлежних министарстава, агенција и институција, као и организација цивилног друштва из земље и иностранства.