cropped-cottage-g9256254a0_19201.jpg
Саопштење са седнице Покрајинске владе
Покрајинска влада је на данашњој седници, којој је председавао потпредседник Владимир Галић, прихватила информације о реализацији неколико пројеката прекограничне сарадње које АП Војводина реализује са партнерима из региона. Покрајински секретаријат за заштиту животне средине партнер је на прекограничном пројекту у третману отпадних вода дуж реке Тисе - "Wastewater treatment cross-border cooperation by Tisa river", који се реализује у сарадњи са Потиским водоводом из Хоргоша и водећим партнером из Мађарске Algyő Nagyközség Önkormányzata.

Заједнички пројекат се односи на заштиту реке Тисе, смањење загађења животне средине и спречавање да отпадне воде доспеју у тло, а обухвата Алђе, Сегедин, Хоргош, Кањижу и оперативна подручја неколико водовода дуж реке Тисе у Војводини до Торок Беча. Планирано је да пројекат траје 24 месеца. Вредност пројеката је 876.898 евра, од чега је из средстава Европске уније обезбеђено 745.364 евра. У оквиру првог позива за подношење предлога пројеката програма Интерег VI-a ИПА Мађарска - Србија 2021-2027, за финансирање су одобрени и пројекти у којима је Фонд „Европски послови“ АП Војводине пројектни партнер. Реч је о пројектима:

"Јачање организација у заштити од пожара" - STOP FIRES, "Заједничко прилагођавање и мере ублажавања климатских промена подржавањем интегрисаног управљања водама на реци Тиси" – ADAPTisa и "Смањење загађења вода микропластиком у прекограничном подручју" – MICROPLASTICS. Почетак имплементације пројекта "Јачање организација у заштити од пожара" планиран је за 1. јули ове године, а завршетак се очекује 30. јуна 2026. године. Укупан буџет пројекта износи 1,6 милиона евра. Водећи партнер је ЈП "Војводинашуме", Петроварадин (Србија), а партнери су Министарство унутрашњих послова Републике Србије, Сектор за ванредне ситуације (Србија), КЕФАГ приватно друштво са ограниченом одговорношћу за шумарство и дрвну индустрију Кишкуншага (Мађарска) и Фонд „Европски послови“ АП Војводине. Имплементација пројекта ADAPTisa почела је у мају ове године. Укупан буџет пројекта износи 1,4 милиона евра, од чега је 85 одсто износа из донација ЕУ. Водећи партнер на пројекту је Факултет техничких наука Нови Сад, а партнери на пројекту су: Универзитет у Сегедину, Управа за водопривреду за подручје Доња Тиса - АТИВИЗИГ, Јавно водопривредно предузеће "Воде Војводине" и Фонд "Европски послови" АПВ. У јулу ове године почиње имплементација пројекта МИКРОПЛАСТИКА, чији је укупни буџет  1,3 милиона евра, од чега је 85 одсто из донација Европске уније. Водећи партнер је Институт за јавно здравље Војводине, а партнери на пројекту су: Завод за јавно здравље Сомбор, Универзитет, Национална јавна служба из Будимпеште (седиште Баја) и Фонд "Европски послови" АПВ. У оквиру првог позива за подношење предлога пројеката на Интерег програму за Јадранско-јонски регион – ИПА АДРИОН 2021-2027 одобрен је за финансирање и пројекат "Унапређење модернизације, зелених иновација и транзиције МСП ка одрживости путем транснационалне сарадње, праксе и алата" – GREENSMES. Почетак имплементације пројекта GREENSMES планиран је у јулу 2024. године. 

Укупан буџет пројекта износи 1,5 милиона евра, од чега се 85 одсто финасира из средстава Европске уније. Водећи партнер је Научно-технолошки парк ТЕХНОПОЛИС – Италија, а партнери на пројекту су: Центар за пословни и културни развој КЕПА – Грчка, РРА Зелени Крас д.о.о. – Словенија, Агенција за рурални развој Задарске Жупаније – Хрватска, Градска развојна агенција Бања Лука - Босна и Херцеговина, Фонд „Европски послови“ АПВ – Србија, Албански развојни фонд – Албанија, Национални центар за развој иновација и предузетничког учења Скопље – Македонија, Општина Херцег Нови – Црна Гора, ТИМ-Заједно сви постижу више центар – Албанија.

sr_RS
sr_RS