cropped-cottage-g9256254a0_19201.jpg
Наслеђе породице Фернбах- дворац на Криваји

Чланови породице Фернбах били су познати као велики индустријалци и поседовали су значајне индустријске објекте као и велике комплексе земље у Бачкој, Банату и околини Сегедина у Мађарској крајем 19. и почетком 20. века. Браћа Фернбах, Балинт (1832-1897) и Антал (1833-1860) стекли су велико богатство, бавећи се трговином жита, као и њихов отац. У власништву породице Фернбах је крајем XlX века било преко 17.000 јутара земље широм Бачке.

Поред индустријских објеката, поседовали су и неколико двораца у Војводини. Један од њих, који је припадао Балинту Фернбаху, изграђен је крајем 19. века на пољопривредном добру Криваја, у близини Бачке Тополе. Објекат који је поменути велепоседник користио као летњиковац,  носи одлике позног класицизма, а грађен је крајем 19. века, по угледу на такозвану „цопф“ архитектуру.

 

Летњиковац Фернбаха изграђен је у пространом парку на око три хектара површине уз вештачко језеро. Природа око самог дворца даје дворцу посебну чар јер га окружују столетна стабла четинара и лишћара. Иначе, парк на пољопривредном добру ”Криваја”, где се и налази поменути дворац Балинта Фернбаха, стављен је под заштиту 08.11.1976. године Решењем СО Бачка Топола на предлог Покрајинског завода за заштиту природе из Новог Сада. Тим решењем стари парк стављен је под заштиту као природни споменик вртне архитектуре са површином од 14 ха, 98 ара и 41 м2.

У близини дворца Балинта Фернбаха на Криваји налазио се и вештачки, али сјајно негован базен на коме су се деца и грађани купали до почетка 21. века. У оквиру комплекса, изграђени су и помоћни објекти, зимска башта-розаријум, као и цело стамбено насеље које је никло за време социјализма.

Након Балинтове смрти, посед Криваја у Старој Моравици наследио је његов син Јанош Фернбах. Након Другог светског рата извршена је аграрна реформа и од конфискованог поседа је основано Пољопривредно добро ”Криваја”. Становници места су потомци некадашњих радника на имањима и колонисти насељени после Првог и Другог светског рата. Криваја се као самостално насеље води од 1978. године.

Крајем 2002. године  дворац на Криваји евидентиран је као културно добро и донет је акт о претходној заштити, али детаљно историјско истраживање и валоризација грађевине још нису спроведени, као ни формална процедура око стављања дворца под заштиту.

Пројекат „Породица Краи и култура Бачке Тополе“ суфинансира Министарство културе и информисања Републике Србије. Ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је делио средства.  

sr_RS
sr_RS