cropped-cottage-g9256254a0_19201.jpg
Шта се чита у Суботици?

Градска библиотека Суботица  једна је од најстаријих установа у граду. Налази се у згради Националне касине, коју је пројектовао архитекта Ференц Рајхл.  Иако је мењала место и неколико пута пресељена из зграде у зграду, суботичка библиотека чува веома вредне и ретке књиге.  Организатор је бројних манифестација и место је у које Суботичани врло радо свраћају, што због књига, што због различитих догађаја који се у овој установи организују. Свратили смо и ми, како бисмо сазнали колико Суботичани читају и који су им омиљени наслови. 

Шта се чита у Суботици?

Према речима библиотекарке Јелене Цветић, грађани Суботице су љубитељи писане речи и радо посећују библиотеку. "Наравно да би ми запослени волели да је број наших читалаца већи, али могу закњучити да смо задовољни бројем чланова." “Што се тиче структуре наших читалаца, на Позајамном одељењу за одрасле. У највећој мери нашу библиотеку посећују тинејџери, тачније средњошколци и пензионери, мада је и радно активно становништво врло активно и заинтересовано за читање.  Исто би се могло рећи и за Дечје одељење.  Средњошколци углавном долазе због лектире, али наравно да то није увек случај. Ми већ тада  можемо да препознамо да ли је неко од њих стекао читалачку навику у основној школи, јер поред редовних лектира позајмљују и друге књиге. Неко дође само због лектире, па му наши запослени понуде и неке друге наслове”, рекла је Цветић.

Она је додала да, што се тиче избора књига, Суботичани читају све, од романа, драма, биографија, преко трилера и историјских књига, али их често занима и стручна литература из области психологије. “Што се тиче наслова, то је врло шаролико. Рецимо, најчешће нам траже лагане књиге, али да наравно зависи од тога шта ко подразумева под лаганим. Некоме су то кримићи и трилери који су заиста и читани, а некоме су то неке љубавне, животне и лепршаве теме, не много тешке. Разлози које нам наводе су ти да не желе више да се оптерећују тешким темама које гледају на телевизији. Радије би да прочитају неку лагану књигу и сами изаберу шта их занима”, рекла је библиотекарка Цветић.

"Када је реч о стручној  литератури, наше читаоце највише занимају наслови као што су развој, савладавање животних тескоба, самопоштовање и самопоуздање, али и нутриционизам, лечење храном. Такође, често се траже и књиге из области педагогије, чије су теме како се изборити са немирним дететом", истакла је за наш портла Јелена Цветић.

Наслови и аутори

У последњих неколико година, када је суботичка библиотека у питању, најчитанији аутор је Лусинда Рајли и њен сериијал Седам сестара, за који су дуго постојале и листе чекања.  Тражени су и скадинавски писци, када је реч о трилерима и крими романима,  док су, када су у питању домаћи писци, најтраженији Вања Булић, Јелена Бачић Алимпић, Весна Дедић, Мирјана Бобић Мојсиловић и Синиша Ковачевић, а у последње време најтражејнији је  Миодраг Мајић. “Најлепше је када се неки писац сам открије, као што је то био случај са анонимним италијанским писцем Лоренсом Маронеом”, рекла је Јелена Цветић. 

 Овде правимо кратку паузу и за сада смо вам открили  само део разговора који смо водили са библиотекарком Јеленом Цветић. За остатак приче мораћете бити стрпљиви до следећег петка.

За сада смо вам открили  само део разговора који смо водили са библиотекарком Јеленом Цветић. За остатак приче мораћете бити стрпљиви до следећег петка.

Марија Живановић

 

BanerSufinansiranja (2)

 

 

sr_RS
sr_RS