Реч је је о простору где грађани могу бесплатно да одложе кабасти отпад, чиме су решени дугогодишњи проблеми стварања малих депонија у стамбеним насељима. Рециклажно двориште се налази се на Булевару Константина Великог ББ, пре самог уласка у село Лаћарак.
Пројекат је финансиран из донација, а изгласан је и за најбољу локалну иницијативу. Пројектом је решена честа непријатна појава малих депонија у стамбеним насељима, које су радници ЈКП “Комуналије” свакодневно уклањали, али су се изнова појављују, те су нарушавали изглед града и загађивали околину.
Према речима надлежних Митровчани редовно користе рециклажно двориште и односе кабасти отпад на исти. Тиме је број малих дивљих депонија у граду знатно смањен. Рециклажно двориште отворено је у оквиру иницијативе “За нула отпада у Сремској Митровици” коју је покренуло ЈКП “Комуналије” и која је победила на конкурсу у оквиру пројекта “Алтернативно финансирање и донације за локалне заједнице у Србији”. На конкурсу су одабране три најперспективније идеје за групно (цроwдфундинг) финансирање којима се решавају проблеми у локалним срединама.
Осим за грађане, овај јединствени рециклажни центар отворен је и за сакупљаче секундарних сировина. Неадекватан начин одлагања отпада један је од дугогодишњих проблема са којима су се Митровчани суочавали, a формирањем рециклажног дворишта грађанима је омогућено прописно одлагање отпада попут беле технике, намештаја и грађевинског отпада у 8 контејнера. Након одлагања отпад је спреман за даљу рециклажу.
Подсетимо, ЈКП „Комуналије“, из Сремске Митровице је конкурсу за финансирање локалних иницијатива од 60 пројектних идеја, освојило је ПРВО место, за избор најбољих пројектних идеја за финансирање путем цроwдфундинг-а, пристиглих из свих региона Србије. За освојено прво место, добили су средства за постављање рециклажног дворишта. Локална самоуправа није учествовала са средствима из буџета града. Контејнери су набављени од донација Митровачких предузећа, највећи донатор је Бритиш Американ Тобако, поред њега и Металфер који су купили контејнере. Реализацију овог значајног пројекта за Град Сремску Митровицу помогли су НАЛЕД и компанија Бритиш Американ Тобако.