Прва седмица априла обележена је променљивим временом, са температурама у оквиру просека и појавом падавина на целој територији Србије. Температуре земљишта су, углавном, биле оптималне за почетак сетве главних пролећних ратарских култура кукуруза сунцокрета, соје, шећерне репе и других.
Залихе зимске влаге у свим производним подручјима има, а доспеле мартовске и ове априлске падавине добро су наквасиле површински слој земљишта и омогућиле да се земљиште припреми и започне пролећна сетва.
Нестабилно време са учесталим падавинама у протеклом периоду створило је повољне услове за настанак гљивичних и бактериозних обољења – чађаве пегавости листа и краставости плода јабуке и бактериозне пламењаче јабучастог воћа. Овакви временски услови, у осетљивој фази цветања шљиве и трешње, повећавају ризик за остварење инфекције проузроковачем сушења цветова, грана и гранчица коштичавог воћа.
У погледу инсеката штеточина у засадима шљива региструју се улови одраслих јединки шљивиних оса. Одрасле јединке ових штеточина полажу јаја на или између чашичних листића током цветања шљива. Штете праве пагусенице које се убушују у тек заметнуте плодиће. Код раних сорти бресака и нектарина, које се налазе у фази прецветавања, региструје се присуство трипса који праве штете на тек заметнутим плодићима.
Извор/ РХМЗ