cropped-cottage-g9256254a0_19201.jpg
Чувари културног наслеђа војвођанских Мађара „A vajdasági magyarság kulturális örökségének Őrei „

Мађари представљају другу по бројности националну заједницу у Војводини. Према подацима пописа из 2011. године у Војводини живи 253.899 припадника мађарске националне заједнице. Мађарски језик је један од шест службених језика у Војводини. Поред историје, језика и религије, сваки народ има своју традицију и обичаје. Они се преносе са колена на колено и тако се негују и чувају од заборава. Тако и војвођански Мађари негују своје обичаје, а Мађарско културно уметничко друштвo “Срем”, управо је једно од њих. Ово удружење постоји од 2003. године, а основни циљ окупљања је неговање културе, традиције и језика Мађара.

Иницијатор за оснивање овог друштва је Златко Шимоњик. Просторије овог Удружења налазе се у просторијама римокатолике цркве, а чланови се готово свакодневно окупљају и друже. У оквиру Мађарско културно уметничког друштва Срем постоји и певачка секција, као и фолклорни ансамбл, а заинтересовани могу похађати и часове мађарског језика. На тај начин чувају се од заборава језик, фолклорне игре и песме. Како је истакао Златко Шимоњик, млађе генерације слабо користе мађарски језик у свакодневном животу, па су ове радионице и часови који се организују управо један од начина на који се мађарски језик може неговати и чувати од заборава. Постоје две секције, за млађе и старије, па се у зависности од нивоа знања језика и пријављују на течај.

“Нажалост, све мање младих познаје и говори мађарски језик. Зато смо и организовали часове мађарског, како би привукли све више младих да науче свој матерњи језик. Наш циљ јесте управо да покренемо и обновимо знања о мађарској култури и традицији. Желимо да сачувамо наш национални идентитет и да се вратимо на стазе наших предака”, рекао је Шимоњик, додајући да им велику помоћ пружа Матица. “Велику помоћ пружа нам Матица. Они нам помажу и новчано, а и шта год друго да нам је потребно можемо да им се обратимо. Дају нам и смернице како да радимо, поготово кад је у питању мађарска традиција, музика и фолклор, јер од наших генерација ретко ко то зна”, рекао је Шимоњик.

На територији Града Сремска Митровица живи око 1500 Мађара. Проблема са својим комшијама у Срему немају и јако су лепо прихваћени. Одличну сарадњу имају и са локалном самоуправом. У наредном периоду очекују их бројне активности, а све у циљу неговања културе, традиције и језика Мађара.

   

"A vajdasági magyarság kulturális örökségének Őrei "  

A magyarság Vajdaság második legnagyobb nemzeti közössége. A 2011-es népszámlálási adatok szerint a magyar nemzeti közösség 253 899 tagja él Vajdaságban. A magyar Vajdaság hat hivatalos nyelvének egyike. A történelem, a nyelv és a vallás mellett minden nemzetnek megvannak a maga hagyományai és szokásai. Nemzedékről nemzedékre öröklődnek, ezért dédelgetik és óvják őket a feledéstől. Így ápolják szokásaikat a vajdasági magyarok, és a „Srem” magyar kulturális és művészeti társaság is pontosan ezek közé tartozik. Ez az egyesület 2003 óta létezik, az összejövetel fő célja a magyarság kultúrájának, hagyományának és nyelvének ápolása. A társaság létrehozásának kezdeményezője Zlatko Šimonjik.

Ennek az Egyesületnek a helyiségei a római katolikus templom helyiségeiben találhatók, a tagok szinte minden nap összegyűlnek és társasági életet folytatnak. A Szerémségi Magyar Kulturális és Művészeti Társaság keretein belül énekszekció és folklóregyüttes is működik, illetve magyar nyelvórákra is látogathatnak az érdeklődők. Így a nyelv, a folklórtáncok és a dalok nem merülnek feledésbe. Mint Zlatko Šimonjik rámutatott, a fiatalabb generációk ritkán használják a magyar nyelvet a mindennapi életben, így ezek a megszervezett foglalkozások, foglalkozások éppen az egyik módja annak, hogy a magyar nyelvet ápolják és ne felejtsék el. Két szekció van, fiatalabbak és idősebbek, így a nyelvtudás szintjétől függően jelentkeznek a tanfolyamra. „Sajnos egyre kevesebb fiatal ismeri és beszéli a magyar nyelvet. Ezért szerveztünk magyar órákat, hogy egyre több fiatalt vonzunk az anyanyelv tanulására. Célunk éppen a magyar kultúra és hagyomány ismereteinek kezdeményezése és megújítása. Szeretnénk megőrizni nemzeti identitásunkat, és visszatérni őseink útjára” – mondta Šimonjik, hozzátéve, hogy a Matica nagy segítséget nyújt számukra.

„A Matica nagy segítséget nyújt számunkra. Anyagilag is segítenek nekünk, és bármi mással is hozzájuk fordulhatunk. Útmutatót is adnak a munkához, különösen ami a magyar hagyományt, a zenét és a folklórt illeti, mert ezt a mi generációnkból aligha tudja valaki" – mondta Šimonjík.

Sremska Mitrovica város területén mintegy 1500 magyar él. Nincs problémájuk a szerémségi szomszédaikkal, és nagyon jól elfogadják őket. Kiváló együttműködést ápolnak a helyi önkormányzattal is. Az elkövetkező időszakban számos tevékenység vár rájuk, melyek célja a magyarság kultúrájának, hagyományainak és nyelvének ápolása.

   

 

sr_RS
sr_RS