Од почетка године забележено је 18 случајева особа оболелих од салмонелозе у Севернобачком округу, од тог броја њих шесторо у последњих месец дана, показују подаци Завода за јавно здравље у Суботици. Тај број потврђује да је током лета, од јуна до септембра, повећан број случајева у односу на остатак године, објашњавају стручњаци.
Салмонеле су бактерије које изазивају такозвана бактеријска тровања храном, честе су током целе године, али ипак нешто чешће током лета, кажу лекари. Оне у наш организам улазе једино уколико уносимо неку намирницу животињског порекла, дакле није у питању болест прљавих руку. Месо, јаја, млеко које није термички обрађено, могу бити потенцијални извори,тачније уколико се животињска намирница не обради термички довољно, бактерије, па тако и салмонеле могу доспети у наш организам.
- Како бисмо се заштитили од салмонеле, најзначајнија је правилна термичка обрада намирница животињског порекла, ту спадају и јаја и млеко. Током летњег периода године често смо више напољу, конзумирамо тзв. брзу храну, или је већи број прослава, где услед недовољне термичке обраде намирница, пре свега у јајима или млеку могу да преживе и тада региструјемо тзв. породичне епидемије које могу бити мањег или већег обима – објашњава епидемиолог Завода за јавно здравље, др Небојша Бохуцки.
Период инкубације је од 12 часова до три или четири дана, и клиничка слика није карактеристична. Особа може да има повишену телесну температуру, мучнину, повраћање и дијареју, а како такво стање изазивају многе бактерије и вируси, једино уз лекарску помоћ и уз копрокултуру могуће је утврдити праву дијагнозу. Учесталост од неких 20 до 25 случајева на 100.000 становника који бележимо, само је доња граница, објањава наш саговорник, док је реално број оболелих далеко већи.
-Када имамо неку симптоматологију од стране гастроинтестиналног тракта, пожељно је јавити се лекару за помоћ и одрадити копрокултуру. Најопасније је лечити се самостално, салмонеле су бактерије које су веома резистентне, те ако се сами лечимо и још уз примену антибиотика можемо погоршати клиничку слику - истиче др Бохуцки.
Сам смртни исход се ретко бележи, али је могућ, поготово за групе које су осетљивије, у овом случају то су деца до 12 месеци старости, као и становништво преко 70 година.